בטון מזוין - Bloody Concrete

Studio #1 LR (50 of 51).jpg

פרויקט‭ ‬עיצובי‭ ‬הבוחן‭ ‬את‭ ‬הבטונדה‭ ‬כאייקון‭ ‬ישראלי‭, ‬וכסמל‭ ‬לנוכחות‭ .‬מיליטריסטית‭ ‬במרחב

״בשבועות האחרונים אני קם מדי יום עם כאב ראש, ומרגיש שמשהו קפא לי במוח, ולקח לי זמן עד שהבנתי שמישהו כנראה השתיל לי שם בטונדה קטנה״,

יהונתן גפן, ׳הארץ׳, 2015.

על הפרויקט

מיכאל-שרקי-TPS1.jpg

כישראלים, נגזר עלינו לחוות חוויות צבאיות במהלך כל חיינו; בין אם בסדיר או במילואים, כבני משפחה של חייל, כתלמידי בית ספר, כמשפחה שכולה, כקוראי עיתון או צופי טלוויזיה.  הפרויקט ׳בטון מזוין׳ בוחן את אחד האייקונים הישראלים – הבטונדה, שהיא סמל וביטוי ממשי לשליטה, ריבונות ונוכחות צבאית; הבטונדות הן עצם בולט בשטח שלא ניתן להעלים אותו או להתעלם ממנו. הן מגינות, חוסמות ומסמנות, ומציינות את מי שתובע מונופול על השטח. הן מפוזרות במרחב כפתרון מהיר וזמני לשמירה על ביטחון המדינה והאזרחים. הימצאותן במרחב קובעת את התפיסה שלנו למושגים ׳ביטחון׳ ו׳תחושת ביטחון׳, ומשפיעה על האופן בו החברה חווה את הסכסוך  הישראלי-פלסטיני. ׳בטון מזוין׳ מציג נקודות מבט ביקורתיות, ספקולטיביות וקונקרטיות לגבי נוכחותן של הבטונדות ומשמעות הצבתן במרחב. 

בטונדה בדיאטה

בטונדה סטנדרטית שוקלת כ-2.5 טון, והמסה שלה חיונית לבלימת רכבים ולמניעת פיגועי דריסה  בתחנות אוטובוס וטרמפיאדות. בחלק הזה בפרויקט פעלתי בשלבים עקביים להורדת משקל הבטונדה. המשקלים הרצויים הוגדרו מראש בכל שלב, ודויקו בסטייה של   10 ק״ג, תוך עבודה מדויקת בתוכנת CAD. הבטונדה בשלב ה״דיאטה״ האחרון שוקלת 300 ק״ג, שמינית ממשקלה של הבטונדה הסטנדרטית.

 

התהליך והתוצרים מעלים שאלות הנוגעות לפונקציונאליות, לעיצוב ולמהות הימצאותן של הבטונדות במרחב. בתהליך נוצרת הזרה, שגורמת לנו לערער ולהרהר על תפקידה ותיפקודה של הבטונדה ותחושת הביטחון שהיא משדרת. התהליך היווה הזדמנות ליצירת אסתטיקה שונה מהאסתטיקה המיליטריסטית, תוך פירוק הקיבעון המחשבתי שהבטונדה מייצגת.

בטונדה ברוטציה

כמו ביבי וגנץ, גם אני בחרתי ברוטציה. הבטון האפרורי והנצחי הוחלף בפלסטיק, שמיוצר בשיטת ה׳רוטציה׳ – שיטת ייצור המיועדת לייצורם של רכיבים וחלקים גדולים של פלסטיק עם נפח פנימי רחב. האובייקטים תוכננו כך שהם מסוגלים להכיל משאבים זמינים במסות שונות, כמו מים  או חול.

 

משקלה של הבטונדה יוצר קשיים ומגבלות בתרחיש השימוש שלה – שינוע והמכלה, הזזה ופינוי. השינוי החומרי שביצעתי פותח הזדמנויות חדשות בכל הנוגע לתרחיש השימוש ובנוסף מאפשר גמישות בעיצוב הצורה והצבע. בטונדה ברוטציה שומרת על מרבית התפקידים הפונקציונאליים שלה, ומשתלבת בסביבה שלה באופן פחות גס וצבאי.

הבטונדה היהודית

״...זה לא מקרי שגם השמאל וגם הימין קוראים לעצמם "גוש" — שכן שני המחנות, שכל כך דומים זה לזה, מחוברים זה לזה במלט של סיסמאות ריקות, עם מפלגות שהן בטונדות שתפקידן הוא לערפל ולעצור את הבוחר מלחשוב על מי הוא בוחר, רק שייכנס לקלפי וישלשל משהו מהר, כי המצב קשה והבית בוער״.

יהונתן גפן, ״הארץ״, 2015

בטונדה מרתיעה

הצבת הבטונדות מייצרת יחסי כוחות ברורים – ישנו צד מתמגן וצד תוקף. לאורך השנים צפו ביקורות רבות מצד אזרחים ופוליטיקאים על כך שהבטונדות אינן מספקות ביטחון אמיתי ואינן יוצרות הרתעה. בטונדה מאופיינת בסימטריות מוחלטת - כל פאותיה זהות, ומשום כך היא ׳חסרת כיווניות׳.

 

בתהליך זה בחנתי והחלתי מורפולוגיות שונות על גושי הבטון ויצרתי סדרת דגמי בטונדות שמדגישה ומעצימה את ההרתעה כלפי הצד התוקף. ביקשתי לתת ביטוי ויזואלי לתפקידי הבטונדה – התעה ואיום, ולחתור תחת ההנחה כי בטונדה מעניקה תחושת ביטחון לצד המתמגן.